Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej to imponująca rzymskokatolicka świątynia, która odgrywa ważną rolę w regionie, należąca do dekanatu Góra wschód archidiecezji wrocławskiej. Historia tego miejsca sięga przynajmniej roku 1302, kiedy to została po raz pierwszy wspomniana w dokumentach.
Obecną wersję budowli wzniesiono w latach 1457–1552, jako efekt odbudowy po tragicznym pożarze wcześniejszej konstrukcji. Wiek XVIII przyniósł kolejne zniszczenia, a restaurowanie po pożarze w 1759 roku stało się koniecznością. Niestety, w 1963 roku doszło do kolejnych dramatycznych wypadków, gdy część sklepień oraz wieża zachodnia uległy częściowemu zawaleniu. Proces odbudowy trwał między 1964 a 1965 rokiem, pozwalając na ożywienie tej cennie zachowanej świątyni.
Architektura kościoła jest jednocześnie tradycyjna i wyjątkowa. Budowla orientowana, murowana z cegły, ma formę trzynawową i halową. Prezbiterium, zakończone sześciobocznie, otoczone jest ambitem oraz wieńcem kaplic, co nadaje całości harmonijny wygląd. Nawa środkowa w prezbiterium jest nieco zwężona i posiada centralny filar dzielący sześciokąt na dwie części. Cała budowla została przykryta sklepieniami gwiaździstymi, natomiast zachodnia część ma współczesny strop z 1965 roku.
Fasada zachodnia, z charakterystyczną trójkątną ścianą szczytową, jest flankowana przez dwie nieukończone wieże o późnogotyckim stylu, co nadaje świątyni niepowtarzalnego wyglądu. Wnętrze kościoła charakteryzuje się bogatym wyposażeniem barokowym z drugiej połowy XVIII wieku. Wśród niego wyróżniają się: ołtarz główny z obrazem patronki kościoła, tabernakulum oraz rzeźby ewangelistów. Dodatkowo, znajdują się tu późnobarokowe oraz rokokowe ołtarze boczne i ambona. W sklepieniu kruchty możemy podziwiać malowidła ścienne, a w zachodniej kruchcie znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca Chrystusa w Ogrójcu.
W ołtarzu Wszystkich Świętych można z kolei zobaczyć późnogotycką rzeźbę przedstawiającą świętą Annę Samotrzecią z XV wieku. Na zewnętrznych murach świątyni warto zwrócić uwagę na szereg renesansowych epitafiów, które dodają zabytkowi historycznego znaczenia.
Co ciekawe, w latach 1766–1781 kantorem kościoła oraz rektorem szkoły parafialnej był niemiecki kompozytor Wilhelm Adolph, co również podkreśla znaczenie tego miejsca w kontekście kulturowym regionu.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo dolnośląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r., s. 25 [dostęp 28.06.2016 r.]
- Zabytki miejscowości dolnośląskich - litera G. Zabytki Polski. [dostęp 29.06.2016 r.]
- Janusz J. Czerwiński, Ryszard R. Chanas, Dolny Śląsk - przewodnik, Warszawa: Wyd. Sport i Turystyka, 1977 r., s. 426.
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty religijne":
Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Górze Śląskiej | Kościół Bożego Ciała w Górze | Parafia św. Faustyny w Górze ŚląskiejOceń: Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Górze