Kajęcin


Kajęcin, znany w języku niemieckim jako Kainzen, jest interesującą dzielnicą miasta Góra, ulokowaną w jego wschodniej części. Historia tej osady sięga aż do 1458 roku. W tym czasie książę Włodko przypisał tereny wsi Kajęcin zakonowi franciszkanów, obdarzając ich gruntami na budowę klasztoru.

Warto zwrócić uwagę, że 11 marca 1951 roku Miejska Rada Narodowa podjęła decyzję o przyłączeniu Kajęcina do miasta Góra, kontynuując tym samym działania rozpoczęte przez Powiatową Radę Narodową w 1949 roku.

Obszar Kajęcina skrywa również ważne miejsca pamięci, w tym cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej, który przypomina o historycznych wydarzeniach. Znajdują się tu także resztki dewastowanych cmentarzy ewangelickiego i żydowskiego, które niosą ze sobą ciężar przeszłości.

Na północy osiedla, przy ulicy Lipowej, można natrafić na cmentarz komunalny, który jest integralną częścią lokalnej społeczności i jej historii.

Przypisy

  1. Kajęcin, Dolny Śląsk - dziedzictwo przeszłości utrwalone w zabytkach
  2. Cmentarz komunalny w Górze, Nekropole.info
  3. Uchwała nr 15 Powiatowej Rady Narodowej w Górze Śląskiej z 28.02.1949 r. opublikowana na łamach Kwartalnika Górowskiego nr. 15/2006. [dostęp 15.04.2017 r.]
  4. Huby - stare i nowe zdjęcia w serwisie Wratislaviae Amici

Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":

Sędziwojowice | Nadleśnictwo Góra Śląska | Biblioteka Pedagogiczna w Górze

Oceń: Kajęcin

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:5